پنجشنبه, 26 فروردین,1400
آدرس ایمیل
info[@t]dingoland.ir
مشاوره آنلاین
از 9 الی 16
اینستا
dingoland.ir
  • راهنمای خرید > کوه نوردی و کمپینگ > پانچو
  • print
پانچو و ویژگی های کاربردی اش

 پانچو  یکی از لوازم ضروری در لیست تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی است. این پوشش به خصوص در فصول پاییز و بهار که احتمال بارندگی بیشتر است، به کارتان می آید. 

 پانچو  یکی از لوازم ضروری در لیست تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی است. این پوشش به خصوص در فصول پاییز و بهار که احتمال بارندگی بیشتر است، به کارتان می آید. 

چه جز آن دسته از افرادی باشید که از قدم زدن در زیر باران  لذت می برید و یا اینکه برای رسیدن به کمپ خود مجبور به ادامه مسیر در زیر باران هستید، در هر صورت پانچو تنها ابزاری است که بطور کامل شما را از خیس شدن نجات می دهد.

همانطور که می دانید خشک ماندن لباس های کوهنوردان اهمیت بسیاری دارد. زیرا در غیر این صورت، سرد شدن هوا و وزش باد منجر به تشکیل مثلث مرگ (سرما-رطوبت-باد) می شود و خطر احتمال ابتلا به سرما زدگی و هیپوترمی راه به همراه دارد.

 

نکات مهم هنگام خرید پانچو کوهنوردی

انتخاب سایز:

اولین گام در راستای خرید پانچو کوهنوردی توجه به سایز آن است.

برای انتخاب یک سایز مناسب در پانچو حتما باید به خصوصیات فیزیکی خود توجه داشته باشید.

یادتان باشد یک پانچو باید قدری از سایز بدن شما بزرگتر باشد تا مانع از عرق کردن شما به هنگام استفاده از خود شود.

البه این نکته را هم مد نظر قرار دهید که پانچوهای بسیار بزرگ باعث می شوند تا به هنگام وزش باد و باران های شدید با مشکلات عدیده ای مواجه شوید.

سایزی مناسب است که اجازه حرکت راحت را برایتان مهیا سازد و دست هایتان را کاملا آزاد بگذارد.

وزن محصول:

بعد از اینکه موفق به انتخاب یک سایز مناسب برای پانچوی خود شدید، بایستی به وزن آن توجه کنید.

معمولا تمامی پانچوها از وزنی کمتر از ۴۰۰ گرم برخوردارند.

با این حال، بد نیست به هنگام خرید خود حتما به پارامتر وزن محصول انتخابی تان، دقت داشته باشید.

رنگ پانچو:

فاکتور مهم بعدی در خصوص خرید پانچو کوهنوردی توجه به رنگ آن است.

هیچگاه فکر نکنید که پانچوها تنها برای زیبایی در رنگ های مختلف طراحی و تولید شده اند.

آنان دارای رنگ های مختلف هستند تا شما بتوانید در اقلیم های مختلف از رنگ هایی با قابلیت شناسایی آسان به هنگام گم شدن استفاده نمایید.

ناگفته نماند چنانچه قصد سافاری در محدوده ای از حیات وحش را کرده اید، از پانچوهایی استفاده کنید که مانع از تحریک حیوانات برای حمله به سوی شما شوند.

قابلیت شستشو آسان:

در وهله اول خواهشی که از شما گردشگران و استفاده کنندگان عزیز پانچوها داریم، این است که حتی المقدور از محصولات یکبار مصرف استفاده نکنید؛ زیرا بعد از مصرف بایستی آن ها را دور بی اندازید و از آنجایی که بسیاری از ما ایرانیان در هنگام آشغال ریختن هیچ اصولی را رعایت نمی کنیم، فقط باعث به خطر افتادن سلامت طبیعت و محیط زیست پیرامون خود می شویم.

در وهله بعد نیز به سراغ خرید محصولاتی بروید که از قابلیت شستشویی آسان برخوردار هستند تا بتوانید بعد از هر بار استفاده به سادگی آنان را شستشو نمایید.

فضای جانبی:

بد نیست اگر پانچوی انتخابی شما از وجود یک فضای بزرگ یا بهتر است بگوییم از قابلیت افزایش سایز برخوردار باشد.

بدین صورت شما می توانید از کوله پشتی، زیرانداز، کیسه خواب و دیگر وسایلتان در زیر فضای اضافه آن استفاده کرده و مانع از خیس شدنشان نیز بشوید.

سایر ویژگی ها:

فراموش نکنید اگر پانچوی مدنظرتان از زیپ و یا چسب های محکم کننده به هنگام باز و بسته کردن لباس برخوردار باشد، برایتان بهتر است.

ضمن اینکه بد نیست قسمت کلاه و یا آستین های محصول نیز دارای بندهای محکم کننده ای با قابلیت کشی باشند تا از عدم تکان خوردن آنان به هنگام وزش بادهای شدید، جلوگیری کنند.

قیمت پانچو کوهنوردی:

قیمت پانچو کوهنوردی در بازار کشورمان هنوز دستخوش تغییرات صعودی نشده و شما گردشگران و علاقه مندان حضور در شرایط بارانی می توانید با قیمت های مناسبی اقدام به خرید آنان نمایید.

با این حال توجه داشته باشید که محصول انتخابی شما حتما باید از سایز و وزنی مناسب برخوردار باشد تا به هنگام استفاده از آن دچار هیچ مشکلی نشوید.

 

راهنمای نگهداری از پانچو

برای اینکه بتوانید از پانجوی مورد نظرتان در سفرهای بیشتری استفاده کنید و طول عمر آن را افزایش دهید، پیشنهاد می کنیم در هنگام پوشیدن و از تن خارج کردن آن به آرامی رفتار کنید و برای این منظور نیز به سراغ پانچوهایی بروید که دارای چسب و یا زیپ در قسمت جلوی خود هستند.

بعد از هر بار خیس شدن محصول، از جمع کردن فوری آن و گذاشتن پانچو در کوله پشتی خود اجتناب کنید و اجازه دهید این محصول به روال کاملا طبیعی خشک شود. به فکر پیدا کردن جایی به خصوص برای گذاشتن آن در بین تمامی وسایل و لباس هایی که با خود همراه کرده اید، باشید تا بتوانید از وارد شدن فشار اضافی به آن جلوگیری کنید. هم‌چنین در صورت تمایل به شستشوی پانچو کوهنوردی، از نحوه شستن آن که عموما بر روی محصولات درج شده است، استفاده نمایید.

 

 فواید خرید پانچو کوهنوردی

 پانچو کوهنوردی یکی از سبک ترین، کم حجم ترین، ارزان ترین و در عین حال کاربردی ترین تجهیزات کوهنوردی است که می‌تواند فواید بسیاری از جمله موارد زیر را برای شما به همراه داشته باشد:

 

-کاربرد ویژه پانچو، امکان ساخت پناهگاه موقت و یا چادر ضد آب از آن در مواقع اضطراری است. برای این کار کافی است تا از چوب درختان و یا باتوم خود به عنوان ستون چادر استفاده کنید و سپس گوشه های پانچو را با چند میخ، بند کفش و یا سنگ ثابت کنید.

- پانچو می تواند یک زیرانداز ضد آب برای حفاظت از شما و وسایل تان در برابر خیس شدن باشد.

-در شرایط اضطراری که کیسه خواب به همراه ندارید پانچو را همانند پوشش به دور پتوی خود پیچانده  و از آن به عنوان کیسه خواب استفاده کنید.

-یکی دیگر از کاربرد های پانچو پوشش کمکی برای پانسمان در برابر نفوذ رطوبت است. اگر قسمتی از بدن شما دچار جراحت شده است، قسمتی از پانچو را بریده و روی پانسمان تان چسب کنید.

- اگر احتمال گزند مواد غذایی شما توسط حیوانات وجود دارد می توانید مواد غذایی خود را داخل پانچو پیچانده و آن را از درخت آویزان کنید.

-برای جلوگیری از گم شدن، می‌توانید نوارهایی از پانچو را بریده و آن را به درختان گره بزنید تا مسیر حرکت خود را برای تیم امداد و نجات مشخص کنید.


  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است