پنجشنبه, 26 فروردین,1400
آدرس ایمیل
info[@t]dingoland.ir
مشاوره آنلاین
از 9 الی 16
اینستا
dingoland.ir
  • راهنمای خرید > کوه نوردی و کمپینگ > کیسه خواب
  • print
شبی راحت در کوهستان با انتخاب کیسه خواب استاندارد

برای داشتن یک شب راحت در جنگل و یا کوهستان نیاز به یک کیسه خواب استاندارد دارید.

برای لذت بردن از یک شب رویایی در طبیعت، به لوازم مخصوص احتیاج دارید. یکی از ضروری‌ترین این لوازم، کیسه خواب است. کیسه خواب ها در مدل ها، قیمت ها، رنگ ها و برند‌های مختلف ارائه می شوند، انتخاب بین این همه گزینه موجود معمولا کار سختی برای کوهنوردها و طبیعت گردها محسوب می شود.

کیسه خواب چیست:

اگر یک کوهنورد یا طبیعت گرد حرفه ای می باشید حتما اهمیت یک کیسه خواب را به خوبی درک می کنید. برای داشتن یک شب راحت در جنگل و یا کوهستان نیاز به یک کیسه خواب استاندارد دارید.

انواع کیسه‌خواب

دو نوع کیسه خواب در بازار موجود می باشد، جنس پر و الیاف. هر یک از این جنس ها مزایا و معایب خاص خود را دارا می باشند، پس با ما همراه باشید تا معایب و مزایای آنها را مطرح کنیم.

کیسه‌خواب از جنس پر:

مزایا: این نوع کیسه خواب، وزن مناسب، گرمای بی نظیر، فشردگی بیشتر ، حجم کم،حمل راحت تر، عمر طولانی و گرم شدن بسیار سریع را دارا می باشد.
معایب: نیاز به مراقبت زیادی دارند،رطوبت را به راحتی جذب میکنند و برای خشک شدن نیاز به زمان طولانی دارند.

کیسه‌خواب از جنس الیاف:

مزایا: عایق بودن ۷۰ درصدی در برابر رطوبت، به طوری که در برابر رطوبت نیاز به مراقبت کمتری دارد و در صورتی که خیس شوند برای خشک شدن نیاز به صرف زمان کمتری دارند.
معایب: نسبت به جنس پر سنگین تر هستند که باعث حمل سخت تر آن می شود، نسبت به جنس پر طول عمر کوتاه تری دارند و زمان بیشتری طول می کشد تا داخل آن گرم شود.
کیسه خواب ها دارای دمای خاص و هر کدام مناسب فصل خاصی هستند و هیچ کدام جوابگوی ۴ فصل نیستند.

آشنایی با انواع شکل کیسه خواب

کیسه خواب ها در شکل های متفاوتی ارائه می شوند. شکل هایی مثل مستطیلی، ماموتی، نیمه مستطیلی و … . بهتر است با ویژگی های هر یک از این کیسه خواب ها آشنا شویم:

مستطیلی (Rectangular): این نوع کیسه خواب جای زیادی برای حرکت دست ها و پاها در اختیار شما می گذارد. به راحتی می توانید دست ها و پا های خود را در این نوع کیسه خواب کش داده و در هر وضعیتی دلخواهی بخوابید. برخی از کیسه خواب های این شکلی را می توان کاملا باز کرد . به عنوان پتو یا زیر انداز هم مورد استفاده قرار داد.

نیمه مستطیلی (Semirectangular): این کیسه خواب ها با نام ها «مومیایی اصلاح شده» و «بشکه ای» نیز شناخته می شوند. این نوع کیسه ها هم فضای مناسب را بر حرکت در درون آن در اختیار شما قرار می دهند. به خاطر شکل آن معمولا گرما را بهتر حفظ می کنند.

مومیایی (Mummy): این نوع کیسه ها با هدف کاهش وزن و افزایش حفظ گرما طراحی شده اند. در این نوع کیسه خواب ها به جای این که درون کیسه حرکت کنید کل کیسه را با خود حرکت می دهید.

دو نفره (Double bags): کیسه خواب های دو نفره مناسب افرادی است که تمایل دارند در دل طبیعت کنار هم استراحت کنند. مخاطب اصلی این نوع کیسه خواب ها خانواده های ماجراجو و طبیعت گرد هستند. یک حالت دیگر این است که برخی از کیسه خواب های مستطیلی به شکلی طراحی شده اند که امکان زیپ کردن با هم را فراهم می کنند. البته برای استفاده از این حالت باید هر دو کیسه خواب از یک برند و مدل باشند.

دمای قابل تحمل کیسه خواب ها

بیشتر کیسه خواب ها با استاندارد اروپا برای بیانگر مقدار دمای قابل استفاده ارائه می شوند. معنای این عبارات به شکل زیر است:

Upper limit = این بالاترین دمایی است که یک مرد معمولی می تواند با راحتی در آن بخوابد.

Comfort = این پایین‌ترین دمایی است که یک زن معمولی می تواند با راحتی در آن بخوابد.

Lower limit = این پایین‌ترین دمایی است که یک مرد معمولی می تواند با راحتی در آن بخوابد.

چند نکته مهم که قبل از خرید کیسه‌خواب باید به آن توجه کنید:

نوع کیسه‌خواب؛ براساس فصلی که می‌خواهید از آن استفاده کنید و نوع آب و هوای منطقه‌ای که می‌خواهید بروید می‌توانید یکی از سه نوع تابستانه، سه فصله و زمستانه را انتخاب کنید.

درجه‌بندی دمایی؛ که در آن باید به محدوده دمایی کیسه خواب شامل حد بالا، حد پایین و دمای راحتی، توجه کنید.

جنس عایق یا همان نوع پوشش؛ که از دو نوع پر و الیاف مصنوعی است و در بالا در مورد مزایا و معایب هرکدام صحبت کردیم و گفتیم که بسته به استفاده‌ای که می‌خواهید از کیسه‌خواب داشته باشید کدام نوع مناسب‌تر است.

شکل فیزیکی کیسه خواب؛ در سه نوع مستطیلی (راحتی بیشتر)، مومیایی (گرمای بیشتر)، نیمه مستطیلی (راحتی و گرمای متوسط).

وزن کیسه خواب: که تحت تأثیر نوع، نوع پوشش و شکل فیزیکی کیسه خواب است. اگر پیاده‌روی سنگین دارید به این عامل حتما توجه کنید و به دنبال کیسه‌های سبک‌تر باشید.

اندازه بسته: که مانند وزن تحت تأثیر نوع، نوع پوشش و شکل فیزیکی کیسه خواب است و هرچه حجم کمتری داشته باشد جا دادن آن در کوله و حمل آن ساده‌تر خواهد بود.

زیپ: نوعی از کیسه خواب در بازار موجود می باشد که با زیپ از بغل به هم وصل می شوند که هنگام سرما مقداری از گرما را از دست می دهند.

کلاه: وسیله ای که همانند بالش عمل می کند و مانع از خروج دما می شود در بعضی از مدل ها این کلاه را می توان از کیسه خواب جدا کرد.

مجرای درونی: می توانید مدلی انتخاب کنید که کنار زیپ به وسیله عایق پر شده و باعث می شود گرما از کنار زیپ بیرون نرود.

بند های روی کیسه خواب: کاربرد این بندها شل و سفت کردن کمر و کلاه کیسه خواب می باشد.

جیب: در کنار کیسه خواب وجود دارد و می توان برای نگهداری تلفن همراه از آن استفاده نمود.

کیسه خواب های چند نفره: اگر اهل مسافرت به همراه خانواده هستید برای شما مناسب می باشد اما مناسب فصل سرما نیستند چون از لا به لای آنها گرما هدر می رود.

قیمت کیسه خواب: مهم ترین نکته هنگام خرید کیسه خواب قیمت آن می باشد. هرچه مقدار بیشتری هزینه کنید. محدوده انتخاب برای شما وسیع تر می شود. و شما می توانید قدرت انتخاب بیشتری داشته باشید.

جنس کیسه خواب: یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید جنس کیسه خواب می باشد. دقت کنید کیسه از جنس ضد آب ساخته شده باشد تا از آن بتوانید در شرایط برفی و بارانی هم استفاده کنید.

نگه‌داری کیسه خواب:

کیسه‌خواب‌های پر شیوه نگهداری خودش را دارد. سعی کنید پس از استفاده در طبیعت و قبل از جمع کردن کیسه خواب را پشت و رو کرده و برای مدتی بیرون از چادر آویزان کنید تا زیر آفتاب رطوبت آن از بین برود. هر بار بعد از اتمام برنامه کیسه خواب را در خانه باز کرده و آویزان کنید تا پرها به حالت اولیه خود بازگشته و فشرده نمانند. بهتراست در مدت زمانی که از کیسه خواب استفاده نمی‌شود، آن را در جایی آویزان نگه دارید. برای تمییز کردن کیسه خواب پر بهتر است از یک دستمال نم کمک بگیرید. آن را بر روی لکه‌های روی پارچه بکشید. بگونه ای که آب وارد داخل کیسه خواب نشود. کیسه خواب‌‌های الیاف را به راحتی می‌توانید بشویید. ما در این راهنمای انتخاب کیسه خواب سعی داریم بهترین کیسه خوابهای بازار را معرفی کنیم.

دیگر نکات خرید کیسه خواب

علاوه بر موارد فوق در هنگام خرید کیسه خواب بهتر است نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

-انتخاب رنگ کیسه خواب اگرچه یک سلیقه ای است اما بهتر است تیره باشد. زیرا رنگ های روشن خیلی زود کثیف شده و ظاهر خوشایندی نخواهد داشت.

-اغلب کیسه های خواب به صورت ضدآب طراحی می‌شوند، اما انواع معمولی نیز وجود دارد که قیمت آنها پایین تر است.

- برخی از کیسه های خواب قابلیت تبدیل به کاپشن را دارند.

- همچنین ممکن است مجهز به پشه بند و یا چراغ قوه داخلی باشند.

-کیسه خواب را می توانید از فروشگاه های لوازم کمپینگ و کوهنوردی تهیه کنید. برای انتخاب یک کیسه خواب بادوام و باکیفیت بهتر است سراغ فروشگاه هایی بروید که برند های معتبر را عرضه می کنند.


  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است