پنجشنبه, 26 فروردین,1400
آدرس ایمیل
info[@t]dingoland.ir
مشاوره آنلاین
از 9 الی 16
اینستا
dingoland.ir
  • راهنمای خرید > لوازم برقی خانگی > چرخ گوشت
  • print
چرخ گوشت خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

گاهی ممکن است انسان به گوشت چرخ‌کرده موجود در بازار اطمینان نداشته باشد یا اینکه بخواهد در صد چربی گوشت را کنترل نماید که در اینجا ضرورت تهیه چرخ گوشت خانگی اجتناب‌ناپذیر است.

لوازم و تجهیزات آشپزخانه یکی از مهمترین انتخاب‌های شما برای شروع یک زندگی است. در این میان دستگاه‌های برقی که خریداری می‌کنید حساس‌تر هستند چون قرار است برای مدتی طولانی به شما کمک کنند تا غذایی خوشمزه آماده کنید. یکی از این دستگاه‌ها چرخ گوشت خانگی است که در برندها و مدل‌های متنوعی در بازار موجود است. شما برای خرید یک دستگاه متناسب با میزان مصرف و بودجه خود نیازمند کسب اطلاعاتی هستید که بتواند در زمان انتخاب راهنمایی‌تان کند. 

اهمیت چرخ گوشت برای منزل

گاهی ممکن است انسان به گوشت چرخ‌کرده موجود در بازار اطمینان نداشته باشد یا اینکه بخواهد در صد چربی گوشت را کنترل نماید که در اینجا ضرورت تهیه چرخ گوشت خانگی اجتناب‌ناپذیر است. علاوه بر این شما می‌توانید مواد دیگر را نیز چرخ کنید.

 چرخ گوشت دستی بخرم یا برقی؟

دو نوع چرخ گوشت وجود دارد: برقی و دستی. چرخ‌گوشت‌های دستی، کوچک‌تر و ارزان‌تر هستند و چرخ‌گوشت‌های برقی، بزرگ‌تر و گران‌تر. اگر قصد ذخیره پول دارید و دوست دارید هزینه کمتری خرج خرید چرخ گوشت کنید باید بدانید با چرخ گوشت دستی همه کار بر عهده خودتان است. یعنی باید دسته وسیله را بچرخانید و با نیروی دست‌تان، به چرخ شدن گوشت کمک کنید.

اما اگر چرخ گوشت برقی بخرید، موتور دستگاه، تیغه آن را می‌چرخاند و سریعا کار چرخ کردن گوشت را به پایان می‌رساند. در واقع، انتخاب میان چرخ گوشت برقی و دستی، انتخاب میان صرفه‌جویی در زمان یا صرفه‌جویی در پول است. چرخ گوشت دستی به صرفه‌جویی در پول‌تان کمک می‌کند و چرخ گوشت برقی باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود. انتخاب با شماست!

راهنمای خرید چرخ گوشت

برای خرید دستگاه‌های برقی آشپزخانه باید فاکتورهای مهمی را در نظر بگیریم تا بتوانیم دستگاهی متناسب با نیازها و بودجه خود خریداری کنیم. چون تنوع چرخ گوشت در بازار زیاد است و ممکن است برند فرعی نیز موجود باشد، بنابراین بهتر است با کمک این راهنمای خرید چرخ گوشت تلاش کنید بهترین دستگاه را انتخاب کنید.

قدرت یا توان موتور چرخ گوشت

قدرت یا توان موتور اولین فاکتوری است که هنگام خرید چرخ گوشت خانگی باید به آن توجه کنید. هر چقدر توان موتور یک چرخ گوشت بالاتر باشد، سرعت چرخ کردن بالاتر بوده و در نتیجه در زمان کوتاه‌تری کار انجام خواهد شد. به این ترتیب علاوه بر صرفه‌ جویی در زمان، در میزان مصرف انرژی برق نیز صرفه جویی خواهد شد.

خنک کننده موتور چرخ گوشت

موتور تمامی دستگاه‌های برقی پس از کار مداوم داغ می‌شوند و در نتیجه برای جلوگیری از ایجاد حرارت بیشتر و سوختن موتور، باید آن را خاموش کنید. جالب است بدانید که چرخ‌ گوشت‌های جدید دارای سنسورهایی هستند که بر روی چرخ گوشت تعبیه شده تا زمانی‌ که دستگاه برای مدت زمان زیادی کار کرده و ممکن است حرارت موتور بالا رود، به صورت خودکار آن را خاموش کند. با کمک این سنسور اتوماتیک، از سوختن موتور دستگاه جلوگیری خواهد شد. بنابراین برای اطمینان از افزایش طول عمر موتور و چرخ گوشت، دستگاهی را خریداری کنید که دارای سنسور حرارتی موتور باشد.

سیستم چرخش معکوس چرخ گوشت

با استفاده از عملکرد معکوس چرخ گوشت می‌توانید تکه‌هایی از گوشت را که میان چرخ دنده‌ها گیر کرده آزاد کرده یا چربی‌های باقیمانده را از درون چرخ گوشت خارج کنید. از طرفی این سیستم می‌تواند باعث ریزتر شدن گوشت شود. لازم به ذکر است که همه چرخ گوشت‌های موجود در بازار سیستم چرخش معکوس ندارند بنابراین در هنگام خرید به این موضوع دقت کنید که این قابلیت در دستگاه مورد نظر شما وجود داشته باشد.

جنس تیغه‌های چرخ گوشت

جنس تیغه‌های چرخ گوشت معمولاً از فولاد یا استیل ضدزنگ است به این ترتیب این تیغه‌ها هم مقاومت بالایی دارند و هم در اثر استفاده مکرر زنگ نمی‌زنند یا کند نمی‌شوند. اگر تیغه‌ها از کیفیت و جنس خوبی برخوردار نباشند و به مرور کند شوند، نه تنها باعث فشار آمدن به موتور شده بلکه به جای چرخ کردن گوشت، آن را له می‌کنند.

تنوع تیغه‌های چرخ گوشت

چرخ گوشت‌های موجود در بازار دارای تیغه‌های متفاوتی هستند . تعداد تیغه‌ها در قیمت چرخ گوشت تأثیر دارد و هر چه تعداد آن‌ها بیشتر باشد، قیمت دستگاه نیز بالاتر خواهد بود. گاهی تنوع تیغه‌های چرخ گوشت به اندازه‌ای است که می‌تواند جایگزین دستگاه غذاساز شود. از جمله‌ تیغه‌های چرخ گوشت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تیغه‌های رشته‌ای بزرگ و کوچک

تیغه سوسیس ساز

تیغه کُبه ساز

تیغه چیپسی

تیغه‌های رنده‌ای ریز و درشت

ظرفیت چرخ گوشت

ظرفیت یک چرخ گوشت با معیار میزان خروجی از گلوگاه در دقیقه محاسبه می‌شود. لازم به ذکر که میزان خروجی چرخ گوشت رابطه مستقیمی با میزان توان یا قدرت آن دارد. چرخ گوشت‌های خانگی دارای ظرفیت خروج ۱.۵ کیلوگرم گوشت در دقیقه هستند. بنابراین در زمان خرید این موضوع را در نظر بگیرید چون معیاری برای تخمین میزان قدرت موتور نیز می‌باشد.

سینی چرخ گوشت

سینی چرخ گوشت در قسمت بالای چرخ گوشت و دور گلوگاه قرار دارد. این سینی محل بسیار مناسبی برای قرار دادن تکه‌های گوشت است تا به راحتی آن‌ها را به سمت گلوگاه هدایت کنید.

گلویی چرخ گوشت

طراحی گلویی باید به گونه‌ای باشد که مانع از بروز خطرات جبران ناپذیر شود. به عبارتی دیگر گلویی باید ایمن و بی‌خطر باشد تا در صورت حضور کودک در خانه مشکلی پیش نیاید. در هر صورت برای جلوگیری از حادثه بهتر است چرخ گوشت را جایی قرار دهید که دست فرزند کوچک شما به آن نرسد.

وزن چرخ گوشت

بعضی از چرخ گوشت‌ها به خاطر جنس بدنه و موتور کمی سنگین هستند بنابراین در زمان خرید به وزن دستگاه دقت کنید تا به اندازه‌ای باشد که حمل آن برای شما آنچنان هم سخت نباشد.

میزان صدای چرخ گوشت

چرخ گوشت‌های صنعتی معمولاً سر و صدای زیادی دارند چون قدرت و توان موتور آن‌ها بسیار بالا است. اما چرخ گوشت‌های خانگی بهتر است میزان صدای کمتری داشته باشند. هر چقدر کیفیت ساخت موتور و دیگر اجزای چرخ گوشت بهتر باشد، قطعاً صدای کمتری را در زمان کار ایجاد خواهد کرد.

پایه ضد لغزش چرخ گوشت

این پایه‌ها معمولاً از جنس لاستیک هستند و زمانی‌ که چرخ گوشت روشن است آن را ثابت بر روی کابینت یا کانتر نگاه می‌دارند و در نتیجه امنیت کاربر در حین کار با دستگاه افزایش پیدا می‌کند.

میزان گوشت به دست آمده

هر چقدر میزان قدرت موتور دستگاه بالاتر باشد، به همان نسبت نیز میزان خروجی بیشتر خواهد بود. مقدار خروجی دستگاه به میزان نیاز شما، میزان مصرف و تعداد اعضای خانواده بستگی دارد. خروجی مطلوب برای یک چرخ گوشت خانگی بین ۱.۵ تا ۵ کیلوگرم در دقیقه است.

قابلیت شستشوی چرخ گوشت

چرخ گوشت باید طوری طراحی و ساخته شده باشد که به راحتی بتوانید قطعات آن را از هم جدا کرده و بشویید. بدنه نیز باید از جنس استیل باشد تا از استحکام بالایی برخوردار بوده و تمیز کردن آن نیز با یک دستمال امکان‌پذیر باشد.

برند و شرکت سازنده چرخ گوشت

برندهای سازنده زیادی از ایرانی گرفته تا خارجی در بازار وجود دارند و همین امر انتخاب را برای ما دشوار می‌کند. در این شرایط بهترین کار انتخاب برندی شناخته شده و دارای علامت کنترل کیفیت و گارانتی است.

قیمت چرخ گوشت

قیمت چرخ گوشت بر اساس قدرت موتور، تعداد تیغه‌ها، برند سازنده، ظرفیت چرخ گوشت و وجود سیستم چرخش معکوس تعیین می‌شود.

نکاتی که عمر چرخ گوشت را طولانی می‌کند

-گوشت را در قطعات کوچک برش دهید.

-بعد از اتمام کار، تیغه‌ها و قطعات دستگاه را شست‌وشو دهید.

-زمان استفاده از چرخ گوشت طولانی نباشد.

-چرخ گوشت را با سبزی خردکن اشتباه نگیرید.

-هر از چند گاهی تیغه‌ها را تیز کنید.

-بدون گوشت چرخ را روشن نکنید.

-از گوشت خالص و بدون رگ و چربی استفاده کنید.


  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است