پنجشنبه, 23 اردیبهشت,1400
آدرس ایمیل
info[@t]dingoland.ir
مشاوره آنلاین
از 9 الی 16
اینستا
dingoland.ir
  • راهنمای خرید > لوازم آشپزخانه > ظروف > سوفله خوری
  • print
گرمی سفره با ظروف سوفله خوری

سوفله خوری ها به عنوان ظروف سرو انواع غذای گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث این می‌شود که غذا برای سرو تا آخرین لحظه گرم بماند.

سوفله چیست؟

سوفله در اصل نام نوعی غذا یا پیش غذا است که به حالت پف دار و داغ باید سرو شود ، به همین دلیل ظروف سوفله خوری را ساختند تا با استفاده از حرارت شمع آن سوفله ها گرم باقی بمانند و پف خود را از دست ندهند.

سوفله خوری چیست؟

سوفله خوری ها از جمله ظروف لوکسی هستند که در مهمانی ها اغلب برای گرم نگه داشتن غذای سفره یا میز مورد استفاده قرار می گیرد؛ چرا که می تواند تا ساعت ها غذا را گرم نگه دارد.

امروزه کاربرد اصلی این ظروف تغییر پیدا کرده است و به عنوان ظروف سرو انواع غذای گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث این می‌شود که غذا برای سرو تا آخرین لحظه گرم بماند. این تغییر کاربری و استفاده از ظروف سوفله خوری برای پذیرایی موجب پیدایش مدل‌های زیبای مختلف در سایزهای بزرگ و کوچک شده است.

ظرف سوفله خوری به طور کلی دارای یک پایه فلزی هستند که محفظه ای برای شمع وارمر در زیر آن طراحی شده است و ظرف غذا روی آن قرار می گیرد و شعله شمع آن را گرم نگه می دارد .

در برخی موارد نیز ظرف سوفله خوری تنها روی یک پایه فلزی شیک قرار می گیرد . از این ظروف معمولاً برای سرو سالاد و بعضی  از غذاهای سرد و غذاهایی که نیاز به گرم ماندن برای مدت طولانی ندارند می توان استفاده کرد.

نوع دیگری از ظروف گرم نگهدارنده غذا، سوپ خوری ها هستند که معمولاً برای سرو انواع سوپ، آش و یا خورشت می توان از آن ها استفاده کرد. این نوع ظروف نیز به دلیل دارا بودن پایه مخصوص و سیستم حرارتی خاص خود به عنوان سوفله خوری یاد می شوند.

نوع دیگری از سوفله خوری ها، سوفله خوری های دوقلو هستند که به هر دو صورت پایه شمع دار و پایه بدون شمع در بازار موجود می باشند. از این ظروف برای سرو دو نوع غذا یا دسر در کنار هم استفاده می شود. مثلاً می توانید دو نوع خورشت در دو ظرف مختلف و در کنار یکدیگر سرو کنید.

لازم به ذکر است استفاده از ظرف های سوفله خوری فقط محدود به استفاده خانگی نمی شود و در بسیاری از رستوران های سلف سرویس، مکان های اداری و هتل ها و ... نیز از این ظروف برای سرو انواع پلو، خورشت، مرغ و ماهی و انواع خوراک استفاده می شود.

انواع سوفله خوری

سوفله خوری ها انواع مختلفی دارند که با توجه به کاربرد مورد نظر انتخاب می شوند اما به صورت کلی در دو دسته ظورف سوفله خور استیل و سرامیکی دسته بندی می شوند.

سوفله خوری استیل

یا همان سوفله خوری سیلور که تقریباً از محبوب ترین انواع سوفله خوری به حساب می­آید و شامل یک پایه استیل و یک ظرف شیشه ای پیرکس است. سوفله خوری نگین دار نیز از انواع سوفله خوری های سیلور است که پایه ها و دسته آن معمولاً با نگین های ریز تزیین شده است.

این روزها انواع سوفله خوری های استیل در بازار موجود هستند که علاوه بر تنوع در طراحی از تنوع در رنگ نیز برخوردارند. سوفله خوری های طلایی، سوفله خوری های رزگلد و سوفله خوری های سیلور و طلایی که معمولا پایه ها و درب طلایی و بدنه محصول به رنگ سیلور طراحی می شود، از مشهورترین نمونه هایی است که این روزها بازار سوفله خوری ها را رنگ تازه ای بخشیده اند.

سوفله خوری سرامیکی

که گاهی به اشتباه سوفله خوری چینی نیز به آن اطلاق می شود و شامل یک پایه استیل و یک ظرف سرامیکی است . این ظروف از قابلیت بیشتری در گرم نگه داشتن غذا برخوردارند .

سوفله خوری سرامیکی به دلیل برخورداری از جنس سرامیک و قابلیت حفظ دما ، برای گرم نگه داشتن غذا مناسب تر است.

سوفله خوری سرامیکی بخرم یا سیلور

در هنگام خرید به این نکته ها توجه داشته باشید و قبل از خرید به این سوالات پاسخ دهید :

*سبک پذیرایی شما چگونه است ؟

در صورتیکه سبک شما مدرن باشد سوفله خوری های سیلور می تواند گزینه بهتری برای میز پذیرایی شما به حساب آید و اگر از ظروف فانتزی استفاده می کنید می توانید سوفله خوری های سرامیکی را برگزینید . به تازگی سوفله خوری های سرامیکی با نقش و طرح های مختلف در بازار زیاد شده است .

* چه کاربردی را از ظرف سوفله خوری خود انتظار دارید ؟

در صورتیکه برای سرو سالاد و موارد این جنینی قصد خرید سوفله خوری دارید پس بهتر است به دنبال نمونه ای باشید که پایه آن به صورت ساده طراحی شده باشد و شمع وارمر در آن قرار نمی گیرد 

* برای چه تعداد مهمان قصد خرید دارید ؟

اندازه ظرف سوفله خوری که قصد خرید آن را دارید بستگی کاملی به تعداد مهمان هایی دارد که قصد پذیرایی از آن ها را دارید .

با توجه به تعداد معمول مهمان های خود در نظر بگیرید چه ظرفی می تواند نیاز شما را برآورده کند . مثلاَ برای یک میز 8 نفره می توان از دو ظرف سوفله خوری کوچکتر استفاده نمود تا مهمان ها در دو طرف میز به راحتی به غذا دسترسی داشته باشند .

اگر قصد دارید به صورت سلف سرویس از مهمان ها پذیرایی کنید می توانید از یک ظرف سوفله خوری بزرگ استفاده کنید که مقدار بیشتری غذا در آن جای می گیرد و نیازی به ظرف های متعدد که میز را شلوغ می کند نیست

*از چه برندی بخرم ؟

به کیفیت ساخت ظرف و همچینی برند شرکت تولیدکننده توجه کنید . در صورتیکه اقدام به خرید ظروف سوفله خوری نگین دار می کنید این ظروف را از برندهای معتبر تهیه کنید . چرا که زیبایی این ظروف وابسته به نگین های آن است  و اگر در اثر استفاده چند نگین آن بیفتد تمام زیبایی ظرف شما از بین خواهد رفت .

در صورتیکه اقدام به خرید سوفله خوری سیلور می نمائید قبل از خرید اطمینان حاصل کنید در صورتیکه ظرف پیرکس محصول دچار شکستگی شود آیا قادر به تهیه ظرف پیرکس جایگزین خواهید بود یا خیر. خوشبختانه نمونه های ایرانی با ارائه کارت گارانتی در این مورد از شما حمایت خواهند کرد اما شاید در خرید سوفله خوری خارجی این موضوع به آسانی میسر نباشد.

و در نهایت اگر در انتخاب بین سیلور و سرامیک مردد بودید اولویت را به کاربرد ظرف بدهید . در هر دو مورد این امکان وجود دارد که از نمونه هایی استفاده کنید که با سبک پذیرایی شما سنخیت داشته باشد .


  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است