دوشنبه, 13 آذر,1402
  • ساعت هوشمند
    راهنمای خرید > کالاهای دیجیتال > موبایل
  • print
ساعت های هوشمند(مکمل تلفن هوشمند)

ساعت های هوشمند با تلفن همراه هوشمند شما ارتباط گرفته و تمام اعلان‌ها و اطلاعاتی مثل آب و هوا و ... را از تلفن گرفته و روی صفحه ساعت به نمایش می‌گذارد

ساعت هوشمند چیست؟

مهمترین قابلیت ساعت‌های هوشمند در ارتباط آن‌ها با تلفن هوشمند است. در واقع این ساعت‌ها قرار است مکمل تلفن هوشمند بوده و انجام برخی از امور را از طریق ساعت و بدون نیاز به خارج کردن تلفن از داخل کیف یا جیب شما میسر کنند.

به گفته ی برخی از کارشناسان ساعت های هوشمند فقط برای مسائل معمولی نظیر خواندن اس ام اس، آگاه شدن از وضعیت آب و هوا، جواب یا رد کردن تماس و … استفاده می شوند که کارایی آن ها را محدود می کند. اما Gilles Raymon نظر دیگری دارد. به نظر او باید ساعت های هوشمند طوری طراحی شوند که از آن ها بتوان به عنوان یک گجت جداگانه استفاده کرد. او در حال طراحی یک برنامه ای است که شما بتوانید خبرها  را نه تنها به صورت تیتروار بلکه به طور کامل در ساعت های هوشمند بخوانید.

 

کاربردهای ساعت هوشمند

ساعت‌های هوشمند دارای قابلیهای زیادی هستند که در ادامه آنها را ذکر می کنیم . البته توجه کنید که هر ساعت هوشمند با توجه به شرکت سازنده ، قیمت و شرایط مختلف دیگر ممکن است فقط برخی از این امکانات را داشته باشد .

نمایش زمان : حداقل ویژگیی که هر ساعت باید داشته باشد . که البته نمایش تاریخ و روزهای هفته نیز عموما در اینگونه ساعتها وجود دارد.

کرونومتر : این ویژگی در گوشی های هوشمند نیز وجود دارد که البته در حین دویدن شاید راحت تر باشد که از یک ساعت هوشمند که بر روی مچ خودتان بسته اید استفاده کنید.

قابلیت‌های سنجش تندرستی و سلامت،ضربان قلب و GPS:چون که دستبندهای سلامتی نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده اند ، تولیدکنندگان ساعت‌های هوشمند هم مصمم اند که این امکان را در ساعت‌های هوشمند خود قرار دهند. بعضی از ساعت‌های هوشمند با توجه به مدل گوشی شما قادر به چک کردن فعالیت‌های سلامتی شما هستند. اما این گوشی‌ها باید گام‌ شمار را داشته تا امکان اعلام تعداد قدم‌های شما را داشته باشند.  اگر تمایل دارید از ساعت هوشمند در بیرون برای فعالیت‌های جسمانی بهره مند شوید ، باید‌ توجه کنید که  مدلی را انتخاب کرده هم ساعت هوشمند، و هم قابلیت‌های پایش تندرستی را داشته باشد.

آلارم : برخی از مدلهای ساعت هوشمند مانند اپل واچ به صورت مستقل و بدون نیاز به اتصال به گوشی ، قابلیت ست کردن آلارم و اعلان آن به صورت ویبره و اسپیکرهای داخلی ساعت را دارند ولی برخی دیگر دارای اسپیکر نمی باشند و از طریق ویبره اطلاع رسانی می کنند.

یادآوری ها:یادآوری ها را می توان با استفاده از دستیار مجازی در ساعت اپل مدیریت کرد.

ناوبری :با استفاده از این ویژگی ، شما به راحتی می توانید مسیریابی کنید و بدون اینکه نیاز باشد به نقشه نگاه کنید ساعت هوشمند با یک ویبره ، مسیر درست را به شما اطلاع می دهد.

یافتن گوشی :اگر فراموش کردید که گوشی خود را کجا گذاشته اید ، فقط با فشردن یک دکمه در ساعت هوشمند خود ، آلارم گوشی فعال می شود و از محل آن آگاه می شوید.

 

با توجه به اینکه برخی از ویژگیهای ساعت‌های هوشمند در گرو ارتباط با گوشی هوشمند می باشد لذا هنگام خرید اینگونه ساعتها باید به این نکته توجه داشته باشید که ساعت هوشمند مورد نظر شما با گوشی هوشمندتان سازگاری داشته باشد. به عنوان مثال ساعت‌های هوشمند اپل، فقط با گوشی‌های آیفون کار می‌کنند. اما ساعت‌های مبتنی بر پلتفرم Wear OS و سامسونگ تایزن با هر دو سیستم عامل اندروید و iOS کار می‌کنند. البته امکانات آنها در سیستم عامل اندروید بیشتر خواهد بود. لذا بسته به نیاز، سیستم عامل تلفن همراه هوشمند و البته سلیقه و توان مالی شما ، انتخاب‌های متنوعی برای خرید یک ساعت هوشمند وجود دارد.

 

امروزه باتری و شارژ کردن آن برای وسایل الکترونیکی به عنوان یک مشکل مطرح است. اگر ساعت هوشمند داشته باشید خالی شدن شارژ آن هم در کنار تخلیه شارژ باتری موبایل، تبلت و لپ تاپ تان موضوع دیگری برای شما خواهد بود. و چون این ساعت‌های هوشمند برای ارتباط برقرار کردن با موبایل از Bluetooth استفاده می‌کنند به همین دلیل افزایش مصرف انرژی در آنها وجود دارد.

در استفاده از ساعت هوشمند اگر با تلفن همراه ارتباط برقرار نکنید هیچ کاربرد دیگری ندارد. این ساعت‌های هوشمند از طریق Bluetooth با تلفن همراه هوشمند شما ارتباط گرفته و تمام اعلان‌ها و اطلاعاتی مثل آب و هوا و ... را از تلفن گرفته و روی صفحه ساعت به نمایش می‌گذارد. اگر ارتباط با تلفن همراه قطع گردد 90 درصد کاربرد ساعت‌های هوشمند (smartwatch) از بین ر فته است. ارتباط دائمی smartwatch با تلفن همراه هوشمند (smartphone) به وسیله Bluetooth مصرف باتری تلفن را هم افزایش می‌دهد.


  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است