جمعه, 12 آذر,1400
آدرس ایمیل
info[@t]dingoland.ir
مشاوره آنلاین
از 9 الی 16
اینستا
dingoland.ir
شکافتن پیشانی نوزاد اصفهانی حین عمل سزارین !

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص جزئیات حادثه زخمی شدن پیشانی نوزاد نجف آبادی در حین سزارین توضیحاتی ارائه کرد.

  حادثه زخمی شدن پیشانی نوزاد نجف آبادی در هنگام سزارین با تیغ جراحی

فارس: مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به برخورد تیغ جراحی به پیشانی نوزاد متولدشده در بیمارستان شهید منتظری نجف آباد، گفت:بحث عفونت خونی در این نوزاد ربطی به این موضوع ندارد، در کل درصدی از نوزادها بعد از تولد دچار علائم عفونت خونی می شوند و این ها ربطی به جراحت حین عمل سزارین ندارد.

کیانوش جهانپور با اشاره به برخورد تیغ جراحی به پیشانی نوزاد متولدشده در بیمارستان شهید منتظری نجف آباد اظهار کرد:جراحات مختصر روی بدن نوزاد با فراوانی مختلف که بستگی به پوزیشن نوزاد هنگام عمل سزارین دارد با توجه به سرعتی که در عمل سزارین هست و نازک بودن پرده و جداره رحم در حین این عمل و این که کدام بافت ها مماس بر ناحیه برش باشد در دنیا مشاهده می شود. 

وی با بیان این که در برخی گزارش هایی که در دنیا داریم در بعضی مراکز فوق تخصصی بزرگ پزشکی دنیا شیوع آن یک تا 3 درصد اعلام شده است، افزود:در ایران گزارش رسمی مبنی بر شیوع نداریم ولی با توجه به مواردی که به صورت موردی گزارش می شود وقتی به نسبت تعداد زایمان و سزارین در کشور مقایسه می کنیم با توجه به این که تعداد سزارین هم در کشور ما نسبت به کل زایمان ها در مقایسه با سایر کشورها بالا است به نظر می آید که آمار کمتر از این عدد باشد. 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد:بخش دیگری از دلیل کمتر بودن این آمار در ایران نسبت به بعضی کشورهای دیگر به تبحر و مهارت جراح ایرانی با توجه به کثرت اعمال و نوع آموزشی که می بیند، بستگی دارد. 

وی تصریح کرد:درست است که هیچ کس انتظار ندارد این موارد را برای فرزند و بیمار خودش مشاهده کند ولی قاعدتاً مواردی هست در دنیا که گزارش می شود، همه تلاش هایی هم که برای ارتقای فرآیندها و افزایش ضریب دقت و کاهش خطا صورت می گیرد باز هم مانع از این نمی شود که این موارد وقوع پیدا نکند، ما هم قاعدتاً انتظار نداریم که این موارد به صفر برسد چنان که در هیچ کجای دنیا به این عدد نتوانستند نزدیک هم بشوند. 

جهانپور با بیان این که موارد مطرح شده از جهت فرآیندهای درمانی است، گفت:اما از جهت این که این موارد ممکن است از جنبه حقوقی و فقهی، حقوقی را برای نوزاد یا خانواده یا نوزاد ایجاد کند بحثی است که در دایره تشخیص سازمان نظام پزشکی، سازمان پزشکی قانونی و دستگاه قضایی است، دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه هیچ ورودی نداشته و طبق مقررات نخواهد داشت. 

وی اذعان کرد:موارد خطا یا موارد قصورات و... قاعدتاً در صلاحیت کمیسیون های تخصصی سازمان نظام پزشکی است که اگر فردی یا اولیای بیمار یا نوزادی مایل باشند می توانند از آن طریق مسیر را پیگیری کنند. 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه گفت:از جهت فرآیندهای درمانی کلیه مواردی که عارضه دار می شوند چه به لحاظ جسمی چه فوت، عارضه هایی که به هر حال اجتناب ناپذیر است چه عارضه هایی که ناشی از خطا، اشتباه یا قصورات پزشکی باشد یا حتی موارد نادری که ناشی از بی احتیاطی و بی موالاتی باشد در کمیته موربیدیتی و مورتالیتی در بیمارستان ها ثبت و بررسی شده و به معاونت درمان ارسال می شود. 

وی ادامه داد:این موارد مجدداً در مدیریت نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی بررسی می شود و مواردی که قابل اصلاح باشد یا نیاز به تذکر و برخورد انضباطی یا تغییر و اصلاح فرآیندها باشد جهت ارتقای وضعیت ابلاغ می شود، حتی به سایر بیمارستان ها هم ابلاغ و تذکر داده شده و یادآوری می شود و در چهارچوب تعالی خدمات بالینی به صورت مستمر در دانشگاه علوم پزشکی به خصوص در حوزه معاونت درمان هم نظارت و اجرا می شود. 

جهانپور اضافه کرد:این مورد در بیمارستان های دیگر هم هرازگاهی گزارش شده و مورد ویژه ای نیست، در سطح کشور همیشه هر چند هفته یا هر چند ماه یک بار یک موردی هست و عموماً درصد زیادی از این ها جراحت سطحی است که پیامدهایی ندارد، بعضاً ممکن است پیامدی داشته باشد که در مورد این نوزاد در این حد و در این سطح نبود. 

وی با شاره به صحبت پدر این نوزاد مبنی بر بستری بودن این نوزاد در بخش NICU به دلیل عفونت خونی، مطرح کرد:بحث عفونت خونی در این نوزاد ربطی به این موضوع ندارد، در کل درصدی از نوزادها پس از تولد به خصوص در هفته های اول دچار علائم عفونت خونی شده و حتی بعضاً ممکن

است پیشرفت کند و این ها ربطی به جراحت حین عمل سزارین ندارد.

انتهای پیام/م

شکافتن پیشانی نوزاد اصفهانی با تیغ جراحی سزارین

3.510
این مطلب مفید بود ؟73