شنبه, 13 آذر,1400
آدرس ایمیل
info[@t]dingoland.ir
مشاوره آنلاین
از 9 الی 16
اینستا
dingoland.ir
چرا خورشت قیمه من سیاه میشه؟

خورشت قیمه یکی از غذاهای اصیل ایرانی است و محبوبیت فراوانی دارد؛ اما برای پخت این خورشت ترفند هایی وجود دارد تا خورشتی خوش رنگ و خوش طعم داشته باشید.

دلیل و راه حل تیره شدن خورشت قیمه

خورشت قیمه یکی از اصیل ترین غذاهای ایرانی است که پایه ثابت برخی مراسم به خصوص مراسم مذهبی می باشد. برخی کدبانوهای ایرانی مهارت زیادی در طبخ این نوع خورشت دارند تا جایی که طعم و عطر و رنگ خورش بی نظیرشان تا سال ها در خاطرمهمانانشان می ماند.

سوالی که برای بسیاری از خانم های تازه وارد به آشپزی پیش می آید، این است که چگونه خورش قیمه این عزیزان خوش رنگ تر است؟ علت تیره شدن رنگ خورشت قیمه از چیست؟ اگر شما هم دوست دارید خورشت قیمه بی نظیر و خوش رنگی بپزید، این بخش از دینگولند را مطالعه کنید.

چرا خورشت قیمه من سیاه می شود؟

علت تیره شدن رنگ خورش قیمه عبارتند از:

  • شما از رب خوش رنگ برای طبخ قیمه استفاده نمی کنید و رب خود را سرخ نمی کنید.
  • شما درون خورشت قیمه خود زعفران نمی ریزید.
  • شما لپه را نمی جوشانید.
  • شما درون خورشت قیمه به جای لیمو، گرد لیمو، آبلیمو یا قره قروت می ریزید.
  • شما درون خورشت خود مقدار زیادی پودر دارچین می ریزید.

خورشت

چکار کنم خورشت قیمه خوش رنگ بشه؟

برای اینکه خورشت قیمه شما خوش رنگ و عالی شود، به نکات زیر توجه کنید:

از رب مرغوب استفاده کنید

رب یکی از مهمترین آیتم های مواد تشکیل دهنده خورشت قیمه است که توجه به رنگ و مقدار آن سبب می شود خورشت شما رنگی زیبا داشته باشد. برخی از خانم ها به مقدار زیادی رب درست کرده و یا می خرند و به دلیل شرایط نگهداری بد رنگ رب تغییر نموده و سیاه می شود. استفاده از رب تیره سبب می شود خورشت قیمه شما نیز تیره رنگ گردد.

رب را سرخ کنید

برای خوش رنگ و خوش طعم شدن خورشت قیمه در یک تابه جداگانه کمی روغن اضافه کرده و دو قاشق رب در روغن قرار داده و سرخ کنید تا بوی خامش از بین رود. بهتر است رب سرخ شده را در وهله اول به خورش نیافزایید زیرا این امر سبب می شود زردی رنگ لپه کاسته و طعم خورشت تغییر یابد.

رب

از گوجه فرنگی استفاده کنید

برای خوش رنگ و خوش طعم شدن خورشت قیمه 2 عدد گوجه فرنگی قاچ شده در خورش بیاندازید تا خورشت هم طعم بهتری داشته و هم خورش رنگ تر شود.

درون خورشت آب لیمو نریزید

برای خوش رنگ و خوش طعم شدن خورشت قیمه هرگز در خورشتان به جای لیمو عمانی آب لیمو یا گرد لیمو نریزید زیرا استفاده از آبلیمو و گرد لیمو سبب تیره شدن خورشت قیمه می شود. خورشت خود را با لیموعمانی و رب گوجه فرنگی ترش مزه دار کنید.

لپه ها را بجوشانید

برای خوش رنگ و خوش طعم شدن خورشت قیمه لپه را بخیسانید و پس از خیساندن چند دقیقه در آب بجوشانید و کف سیاه حاصل از جوشیدن را بگیرید و سپس به خورشت اضافه کنید تا خورش، خوش طعم و رنگ گردد.

لپه

زعفران بریزید

افزودن زعفران آب کرده به خورشت قیمه سبب می شود که خورش شما طعم و رنگ زیبایی داشته باشد. بهتر است زمانی که رب را سرخ می کنید کمی زعفران آب شده به آن بیافزایید و سپس به خورشت خود اضافه کنید تا خورشت شما خوش رنگ تر شود.

از دارچین استفاده کنید

استفاده از زیاد از پودر دارچین و دیگر ادویه های تیره رنگ سبب می شود رنگ خورشت قیمه تیره تر شود. برای خوش طعم و رنگ شدن خورشتتان درون آن به جای پودر دارچین، چوب دارچین بریزید.

از ظرف مناسب استفاده کنید

برای اینکه خورشت شما خوش طعم تر شود و غذا ظاهری زیبا پیدا کند، خورش خود را درون قابلمه مسی بپزید. علت خوشمزه شدن و خوب جا افتادن غذا در ظروف مسی این است که حرارت در ظروف مسی بیش از سایر ظروف فلزی نگهداری و به طور یکنواخت توزیع می شود.

دلیل مهم تیره شدن خورشت قیمه+ راه حل فوری

4.759
این مطلب مفید بود ؟554