دوشنبه, 02 خرداد,1401
آیا در زمان خرید شیرآلات ارزان قیمت هم چانه بزنیم؟!

آیا ارزان تر شدن شیرآلات همیشه به نفع خریداران است یا از جایی به بعد نشان دهنده کیفیت پایین است؟در این مقاله با ما همراه باشید.

قیمت این شیرآلات تخفیف دارد؟

حتماً با سوال پرکاربرد "قیمت این مدل چقدره؟ " آشنایی دارید که پس از سلام و احوالپرسی و قبل از چانه زدن برای تخفیف، اولین سوالی است از فروشنده ها پرسیده می شود. درست است! در هنگام خرید شیرآلات بهداشتی مهمترین و اولین فاکتور مورد بررسی قیمت شیرآلات است. هیچکس اهمیت قیمت شیرآلات بهداشتی را زیر سوال نمی برد؛ امّا دو سوال مهم مطرح است که اغلب توسط خریداران نادیده گرفته می شوند:1. قیمت شیرآلات چطور تعیین می شود؟ 2. آیا چانه زدن در زمان خرید شیرآلات ارزان قیمت نیز به نفع خریداران است؟ شاید با دانستن پاسخ این دو سوال بتوانید در مورد قیمت شیرآلات قضاوت بهتری داشته باشید و دیگر چانه زدن در مورد قیمت شیرآلات ارزان را به صرفه ندانید.

 

دامنه قیمت شیرآلات از قیمت شیرآلات ارزان تا لوکس را شامل می شود. بیشتر افراد هنگام خرید شیرآلات بهداشتی، تنها به برند و قیمت شیرآلات توجه دارند. در حالی که مواردی مانند جنس، کیفیت و گارانتی در نظر گرفته نمی شوند. کیفیت شیرآلات لزوماً با مشاهده ظاهر و یا سبک سنگین کردن شیرآلات قابل تشخیص نیست. بر خلاف باور عمومی، شیرآلات سبک نیز ممکن است با کیفیت باشند. وزن شیرآلات نشان دهنده میزان مواد اولیه به کار رفته در تولید شیر و عامل مهمی در تعیین قیمت شیرآلات است؛ اما سنگین بودن شیرآلات نشان دهنده کیفیت بالا نیست. بلکه استاندارد بودن مواد اولیه مهمترین عامل در تعیین کیفیت شیرآلات است.

قیمت شیرآلات بهداشتی چطور تعیین می شود؟

تولید شیرآلات بهداشتی فرایند نسبتاً دشواری است که طبیعتاً هر مرحله آن هزینه هایی دارد. این فرایند به طور خلاصه شامل مراحل شمش ریزی (تهیه آلیاژ با درصد عناصر مناسب)، ماهیچه گیری و ماهیچه سابی (ماسه رزین دار فشرده شده که در داخل قالب ریخته گری قرار می گیرد تا دور آن با مواد مذاب پر شود و بعداً از داخل شیرآلات تخلیه می شود)، ریخته گری، آبکاری، پرداختکاری، مونتاژ و ... است. هدف هر کسب و کاری نیز کسب سود است. منظور ما از سود در این مقاله، نه سود کلان، بلکه رقمی منطقی است که دردسرهای فعالیت اقتصادی تولید در شرایط بی ثبات بازار ایران را توجیه کند. پس به طور کلی در محاسبه قیمت شیرآلات هزینه تامین ماده اولیه، تهیه و نگهداری از ماشین آلات، هزینه های سربار، دستمزد نیروی کار و سود در نظر گرفته می شود.

شیرآلات بهداشتی

علت پایین تر بودن قیمت شیرآلات ارزان چیست؟

تا اینجا دیدید که هر تولید کننده ای باید قیمت محصولات خود را جوری تعیین کند که این هزینه های تولید را پوشش دهد و این هزینه ها کمابیش یکسان هستند. اما بعضی فاکتورها مانند گارانتی، جنس، وزن شیرآلات و طرح منحصر به فرد متغیرهایی هستند که بنا به برنامه ریزی تولید کننده برای محصولی خاص بر روی کیفیت و قیمت اثر می گذارند:
  1. قیمت شیرآلات ارزان به سادگی می تواند به دلیل استفاده از مواد اولیه غیر استاندارد و لوازم بی کیفیت باشد.
  2. محصولات بدون گارانتی طبیعتاً ارزان تر (و پر دردسرتر) هستند.
  3. در بهترین حالت علت ارزان بودن قیمت شیرآلات ارزان، وزن پایین تر (به دلیل طرح اقتصادی) این شیرآلات نسبت به شیرآلات با جنس یکسان امّا سنگین تر است. این مورد کیفیت را تحت تأثیر قرار نمی دهد امّا در قیمت گذاری اهمیت دارد.
  4. طرح منحصر به فرد نیز لزوماً در کیفیت تغییری ایجاد نمی کند امّا در تعیین قیمت اهمیت دارد.

شیرآلات ساختمانی

قیمت شیرآلات ارزان مهم ترین نشانه کیفیت شیرآلات ارزان قیمت است. با گشت و گذار در بازار و یا فروشگاه های اینترنتی شیرآلات می توانید در مورد متوسط قیمت ست شیرآلات ارزان اطلاعات کاملی به دست آورید. با توجه به این قیمت برای خود مرزی تعیین کنید. اگر قیمت شیرآلات بهداشتی ارزان مورد نظر شما پایین تر از قیمت متوسط شیرآلات ارزان تولید شده توسط برندهای معتبر است؛ اصلا به سراغ خرید آن نروید! چرا که تولید شیرآلات استاندارد هزینه هایی دارد و قیمت شیرآلات ارزان و با کیفیت باید هزینه های تولید آن را پوشش دهد. شیرآلات بسیار ارزان امکان ندارد استاندارد باشد.

آیا چانه زدن در زمان خرید شیرآلات ارزان قیمت به نفع خریداران است؟

حالا که با عوامل تأثیرگذار در تعیین قیمت شیرآلات و دلایل متفاوت پایین تر بودن قیمت شیرآلات ارزان آشنا شدید؛ این سوال مطرح است که اگر به دنبال خرید ارزان ترِ شیرآلات ارزان باشید چه اتفاقی ممکن است رخ دهد؟
در تعیین قیمت شیرآلات ارزان، کارخانه تولیدکننده تمام اقدامات مربوط به کاهش قیمت بدون پایین آوردن کیفیت مانند طرح اکونومی، وزن پایین تر و حاشیه سود پایین تر برای خود را در نظر گرفته است. از اینجا به بعد ارزان تر شدن شیرآلات ممکن است به بهای کاهش کیفیت، جنس غیر استاندارد ماده اولیه و لوازم و یا نداشتن گارانتی باشد.

یک راهنمای خرید جامع شیرآلات چطور می تواند در این موقعیت به کمک خریداران بیاید؟

در زمان خرید شیرآلات، چه شیرآلات ارزان قیمت و چه لوکس، استاندارد بودن از مهم ترین عوامل است؛ اما تنها عامل نیست. علاوه بر موارد تعیین کننده قیمت شیرآلات، همچنان ریزه کاری ها و نکات بسیاری در زمینه خرید شیرآلات استاندارد وجود دارد که در این مقاله نمی گنجد. یک راهنمای خرید شیرآلات با روشن کردن نکات مهم در فرایند تصمیم گیری برای انتخاب بهترین شیرآلات به کاربران یاری می رساند. شرکت تولیدی شیرآلات کاویان هم افزا یکی از برندهای نام آشنای ایرانی در تولید شیر آلات ساختمانی و بهداشتی است که انواع شیرآلات ارزان و لوکس را در فروشگاه اینترنتی شیرآلات کاویان (https://www.kavianhamafza.com) به فروش می رساند. در این وبسایت ایده طراحی محصولات به همراه مشخصات کامل فنی جهت انتخابی آسان آورده شده است.
 

آیا در زمان خرید شیرآلات ارزان قیمت هم چانه بزنیم؟!

52
این مطلب مفید بود ؟20