چهارشنبه, 29 دی,1400
آدرس ایمیل
info[@t]dingoland.ir
مشاوره آنلاین
از 9 الی 16
اینستا
dingoland.ir
خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی

سنبل الطیب جزء گیاهانی است که به طور گسترده ای در نواحی مختلف کشت می شود، گیاه سنبل الطیب فواید بسیاری برای سلامت بدن دارد و دارای کاربردهای پزشکی مناسبی می باشد.

سنبل الطیب چیست و چه خواصی دارد؟

سنبل الطیب عضو خانواده سنبل کوهی، گیاهان چند ساله ای هستند که به صورت گسترده ای در نواحی مختلف از جمله آمریکای شمالی، اروپا و آسیا کشت می شوند. حدود 200 گونه آنها در اروپا و آسیا شناخته شده اند. گونه های آن بیشتر برای کاربردهای پزشکی کشت می شوند. ساقه ی زیرزمینی خشک شده آن یک بوی مشخص و نامطبوعی دارد. این گیاه تو خالی که می تواند تا بیش از 2 متر رشد کند، در انتهای خود جدا شده و در برگ های متقابل هم دارای گل های سفید یا صورتی می باشد. میوه های آن کشیده، چهار خطی و تک دانه ای می باشد.

سنبل الطیب برای موارد زیر موثر می باشد:

فواید سنبل الطیب برای بی خوابی:

هرچند مطالعات اختلافی وجود دارد، اما بیشتر مطالعات نشان می دهند که مصرف سنبل الطیب می تواند مدت زمان به خواب رفتن را بین 15 تا 20 دقیقه کاهش دهد. همچنین سنبل الطیب کیفیت خواب را بهبود می بخشد. دوز مصرفی 400 تا 900 میلی گرم عصاره سنبل الطیب، دو ساعت قبل از خواب، به خوبی تاثیر می گذارد. مصرف ادامه دار برای چندین روز و حتی بالای 4 هفته، ممکن تاثیر قابل توجهی بگذارد.

چنانچه در بخش سلامت دینگولند گفته ایم بعضی مطالعات نشان می دهند که سنبل الطیب می تواند خواب را بهبود دهد زمانی که با دیگر گیاهان دارویی مانند رازک و بادرنجبویه ترکیب می شود. مصرف سنبل الطیب همچنین کیفیت خواب افرادی که از داروهای خواب آور پرهیز می کنند را نیز بهبود می دهد. گرچه بعضی از تحقیقات حاکی از آن است که سنبل الطیب بی خوابی را به سرعت قرص های خواب آور التیام نمی دهد.

خواص سنبل الطیب

سنبل الطیب برای علائم قاعدگی:

تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه ریشه سنبل الطیب به میزان 675 تا 1060 میلی گرم به مدت 8 هفته می تواند شدت و تکرار گر گرفتگی در افراد یائسه را کاهش دهد.

شواهد ناکافی برای:عوارض جانبی روانی داروهای ایدز

افاویرنز دارویی است که برای درمان عفونت اچ آی وی استفاده می شود افرادی که این دارو را مصرف می کنند، عوارض جانبی روانی را تجربه می کنند. تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف هر شب ریشه سنبل الطیب به مدت 4 هفته می تواند کیفیت خواب و اضطراب را در این افراد بهبود دهد. اما به نظر نمی آید که سنبل الطیب از عوارض جانبی این دارو جلوگیری کند.

فواید سنبل الطیب برای اضطراب:

شواهد متناقضی درباره موثر بودن سنبل الطیب برای اضطراب موجود است. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف سنبل الطیب ممکن است اضطراب را کاهش می دهد. گرچه نتایج اختلافی دیگر ممکن است به علت تفاوت های دوز مصرف یا نوع و شدت اضطراب مورد درمان بوده است.

فواید سنبل الطیب برای افسردگی:

تحقیقات اولیه نشان می دهند مصرف سنبل الطیب علائم افسردگی را کاهش می دهد. مصرف دوز بالاتر سنبل الطیب به میزان 1000 میلی گرم، علائم افسردگی را در سریعتر از دوز پایین تر به مقدار 500 میلی گرم بهبود می دهد.

درمان افسردگی

سنبل الطیب برای اختلالات قاعدگی:

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف 0 میلی گرم سنبل الطیب سه بار در روز به مدت دو دوره قاعدگی، درد ناشی از قاعدگی را التیام می دهد.

خواص سنبل الطیب برای بی قراری:

تحقیقات ابتدایی نشان می داد خوردن یک یا دو قرص ترکیبی شامل 120 میلی گرم عصاره ریشه سنبل الطیب و 80 میلی گرم عصاره برگ بادرنجبویه، ممکن است علائم بی قراری در کودکان زیر 12 سال را کاهش دهد.

سنبل الطیب برای استرس:

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف 600 میلی گرم سنبل الطیب به مدت هفت روز قبل از آزمایش استرس، فشار خونو ضربان قلب را کاهش می دهد. تحقیق دیگری نشان داد که مصرف 100 میلی گرم سنبل الطیب قبل از سخنرانی در مقابل شنونده احساس اضطراب را کاهش می دهد. تحقیق دیگری دریافت که مصرف ترکیبی از 360 میلی گرم سنبل الطیب و 240 میلی گرم بادرنجبویه باعث کاهش اضطراب و استرس می شود. اما اگر این ترکیب در روز بالاتری مصرف گردد منجر به افزایش استرس می شود.

سنبل الطیب برای تسکین درد:

سنبل الطیب به طور مستقیم بر روی سیستم عصبی به عنوان یک مسکن طبیعی درد عمل می کند. یک تحقیق هندی دریافت که تمام عصاره و روغن های به دست آمده از سنبل الطیب، تاثیر تکین دهنده قابل توجهی بر روی موش ها دارد. علاوه بر این، این روغن تاثیر آسپرین دا نیز افزایش داد.

سنبل الطیب در جدول

سنبل الطیب یک شل کننده عضلات:

آرامبخش طبیعی و ضد التهاب بودن ریشه سنبل الطیب مانند یک شل کننده قوی عضلات عمل می کند و می تواند به ویژه در گرفتگی های شکمی قاعدگی مفید باشد.

خواص سنبل الطیب برای سلامت قلب:

مطالعات مکرر دریافته اند که آمینو اسید گابا فشار خون را تنظیم می کند. تنظیم فشار خون مناسب، تاثیر مستقیمی بر رویسلامت قلب می گذارد؛ در حالیکه افزایش فشار خون ریسک حملات قلبی و سکته را افزایش می دهد.

روغن سنبل الطیب:

آثار مطبوع و مسکن سنبل الطیب می تواند طی این روغن، به وسیله مخلوط کردن عطر و روغن، به دست آید. سلامت دینگولند اشاره کرده است که والرنیک اسید و والرنول موجود در روغن سنبل الطیب مانند یک عامل ضد اضطراب عمل کرده و سیستم عصبی مرکزی را تثبیت می کند.

عامل ضد تشنج:

عصاره سنبل الطیب خواص ضد تشنجی دارد. مطالعه انجام شده جهت ارزیابی خواص ضد تشنجی عصاره سنبل الطیب، مشخص کرد که آماده سازی سنبل الطیب با فعالیت های ضد تشنجی داروها تداخل دارد.

خواص سنبل الطیب

درمان بیماری پارکینسون:

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی است که به یک مشکل رایج تبدیل شده است. آزمایشات آثار مفید عصاره سنبل الطیب را برای بیماری پارکینسون گزارش داده اند. علاوه بر آن، با توجه به اینکه بیماری پارکینسون در نتیجه ی عدم تعادل متابولیک میتوکندری است، فواید عصاره این گیاه جهت بهبود این معضل قابل توجه است.

سنبل الطیب برای کاهش فشار خون:

ریشه سنبل الطیب به آرام شدن بدن و ذهن کمک می کند. این ریشه همچنین با بهبود سلامت قلب فشار خون را نیز کاهش می دهد. ترکیبات فعال موجود در ریشه سنبل الطیب برای مدیریت استرس و اضطراب موثر است که این موصکع به تنظیم فشار خون کمک می کند.

فشار خون احتمال سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد. مکمل های ریشه سنبل الطیب به صورت طبیعی فشار خون را پایین آورده و سطح سالم آن را عادی سازی می کند که تاثیر مثبتی بر روی سلامت قلب می گذارد.

مقدار و زمان مصرف سنبل الطیب:

مقدار مصرف در منابع مختلف علمی درباره گیاهان دارویی، چیزی حدود 1 تا 10 گرم است.

اگر برای درمان بیماری بی خوابی از عصاره تغلیظ شده ریشه گیاه سنبل الطیب(سنبل الطیب موجود در قرص ها و کپسول ها) استفاده می کنید، 30 تا 60 دقیقه قبل از خواب آن را مصرف نمایید.

فرآورده های خشک شده ریشه این گیاه را که به صورت 5/1 تا 2 گرمی هستند، 30 تا 60 دقیقه قبل از خواب مصرف کنید.

برای اینکه بتوانید ازخواص سنبل الطیب بیشتر بهره ببرید بهتر است این گیاه را تازه مصرف نمایید. بسیاری از متخصصان ریشه تازه سنبل الطیب را ترجیح می دهد. گزارشات نشان می دهند که مصرف دائم ریشه خشک آن ممکن است باعث تحریکات احساسی شود. با مقدار کم شروع کنید و در صورت نیاز افزایش دهید.

جمله داروهایی که در ترکیب آن ها از سنبل الطیب استفاده می شود :

  • داروهای مسکن
  • داروهای ضد اضطراب
  • داروهای ضد تشنج
  • داروهای ضد میگرن
  • داروهای ضد درد
  • داروهای قلبی
  • هشدارها

افرادی که به سنبل الطیب حساسیت دارند نباید از ریشه آن نیز استفاده کنند. به زنان باردار و شیرده نیز توصیه نمی شود. استفاده زیاد از آن منجر به هیجان زدگی، سردرد، سرگیجه، اختلالات بینایی، حرکات اسپاسمی، تحریک، معده درد، دلزدگی، بی حسی، افسردگی و بی قراری می شود.

سنبل الطیب ممکن است باعث واکنش های حساسیت زا مانند تنفس سخت، تورم و جوش زدن شود.پیش از این هم در بخش سلامت دینگولند گفته شد این گیاه نباید با دیگر داروهای افسردگی مصرف شود.

مصرف سنبل الطیب اثر مخربی روی توانایی افراد برای رانندگی و کار با ماشین آلات مختلف ندارد.

مصرف مقدار توصیه شده سنبل الطیب منجر به اعتیاد و وابستگی نمی شود.

مصرف سنبل الطیب قبل از خواب در هوشیاری و تمرکز فرد اختلال ایجاد نمی کند.

فواید و خواص سنبل الطیب برای سلامت بدن و آرامش اعصاب

4.565
این مطلب مفید بود ؟596