ﺳﻪشنبه, 30 دی,1399
آدرس ایمیل
info[@t]dingoland.ir
مشاوره آنلاین
از 9 الی 16
اینستا
dingoland.ir
سینگونیم، گیاهی زیبا یا سمی و خطرناک ؟

گیاه سینگونیم دارای گونه های مختلف و رنگ های متفاوت و زیبایی می باشد که روش کاشت و نگهداری بسیار آسانی دارد.

آموزش دقیق و کامل نگهداری و تکثیر گیاه سینگونیم

ممکن است تا به حال نام گیاه سینگونیم را شنیده باشید . این گیاه نیمه گرمسیری و متعلق به کشورهای برزیل، بولیومی، اکوادور و مکزیک است و به نام تاک و یا اَروهِد معروف است. این گیاه در طیف وسیعی از رنگ ها موجود می ‎باشد و در حین رشد کردن تغییر رنگ پیدا خواهد کرد.

این گیاه همیشه سبز از مقاومت بالایی برخوردار بوده و به راحتی قابل هرس کردن است و البته در صورت عدم هرس کردن این گیاه، شاخه های آن تا ارتفاع بسیار زیادی رشد می ‎کنند و برای تزیین فضای داخلی بسیار مناسب هستند.

در این قسمت از دینگولند به نکات مختلف در زمینه نگه داری و مراقبت از گیاه سینگونیم خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

راهنمای رشد سریع گیاه سینگونیم

خانواده: آیروئید

مبدا: برزیل ، بولیوی ، اکوادور و مکزیک

نام های رایج :گیاه اَروهِد ، تاک ، همیشه سبز آفریقایی ، طلای سبز، تاک، گوس فوت

موارد مورد استفاده :

گیاهان سینگونیم به راحتی قابل رشد هستند و در محیط داخلی با نور متوسط نیز قابل نگهداری خواهد بود و همچنین می ‎توان برای زیبایی بیشتر، آن را هرس کرد. این گیاهان از آن جهت که دارای انواع و رنگ های مختلفی هستند به راحتی قابل هماهنگ شدن با دکوراسیون داخلی منزل می باشند .

ارتفاع:91 تا 182 سانتی متر

عرض:30 تا 60 سانتی متر

این گیاهان در اکثر مناطق از رشد بسیار خوبی برخوردارند، به غیر از مناطق به شدت سرد.

شاخ و برگ :

برگ ها بسته به نوع گیاه داری ظاهر متفاوتی هستند و برخی از انواع این گیاهان دارای برگ های کوچک و برخی دیگر دارای برگ های متوسط و یا بسیار بزرگ هستند . برگ ها در ابتدای رشد دارای ظاهر قلبی شکل هستند و غالبا مایل به رنگ نقره ای می ‎باشند و بعد از بالغ شدن، برگ های این گیاهان دارای شکل نوک تیزی خواهند شد و ظاهر برگ ها پهن ترمی ‎شود.

رنگ:این گیاه دارای رنگ های مختلفی مانند سبز، سفید، نقره ای، کرم، صورتی و حتی بنفش می ‎باشد.

گیاه سینگونیم

نکاتی مربوط به مراقبت از گیاه سینگونیم

نور:

این گیاهان نیازمند نور غیر مستقیم آفتاب هستند و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب برای آن ها مضر است و پس اگر تمایل به نگهداری از این گیاه در منزل خود که دارای نور متوسطی است هستید، انواع سبز رنگ گیاه سینگونیم برای شما مناسب خواهد بود .

آب :

خاک این گیاه باید در طول بهار و تابستان مرطوب نگه داشته شود و در طول پاییز و زمستان کمی خشک باشد و البته باید دقت کنید که خاک گیاه نباید به طور کامل خشک شود. به طور کلی این گیاه نیازمند آبیاری اندک اما رطوبت زیاد است.

دما:

از آنجایی که این گیاه متعلق به نقاط گرمسیر است، نیازمند هوای گرم و مرطوب می ‎باشد و بنابراین بهتر است این گیاه را در دما بالای 16 درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

خاک :

این گیاه نیازمند خاک غنی است و دارای منافذی جهت ایجاد گردش هوا می ‎باشد.

کود:

استفاده از کود مایع در طول بهار و تابستان برای این گیاه توصیه می ‎شود.

مشکلات:

در صورت به عمل آوردن مراقبت صحیح از این گیاهان نیازی به نگرانی برای بروز آفات و یا بیماری مختلف برای آن وجود نخواهد داشت و برای جلوگیری از موارد زیر یک برنامه آبیاری متعادل را دنبال کنید:

  • پوسیدگی ریشه های گیاه
  • ایجاد لکه های باکتریایی بر روی برگ ها
  • حمله عنکبوت و شته به گیاه

هرس:

اگر می خواهید گیاه سینگونیومتان در ابعاد کوچکی باشد، نیاز است که دائما گیاه خود را هرس کنید و همچنین لازم است که هنگام هرس کردن گیاه، دستان خود را با دستکش بپوشانید زیرا برگ های این گیاه ممکن است باعث بروز حساسیت های پوستی شود.

تکثیر گیاه سینگونیوم

تکثیر :

تکثیر این گیاه در طول فصل رشد بسیار آسان است و قسمتی از ساقه گیاه خود را برش داده و در آب قرار دهید تا ریشه های جدید ایجاد شوند و سپس گیاه خود را به گلدان منتقل کنید. این گیاه به سرعت در خاک گسترش پیدا خواهد کرد و بنابراین می ‎توانید گیاه خود را مرتبا تکثیر دهید.

تکثیر این گیاه و یا انتقال آن به گلدان های بزرگتر، بهتر است در فصل بهار انجام شود زیرا گیاه در این فصل از رشد بهتر و سریع تری برخوردار است.

این گیاهان در زیستگاه طبیعی خود، از دوام و رشد بهتری برخوردارند و بنابراین هرچه بیشتر شرایط طبیعی رشد را برای این گیاه فراهم کنید، گیاه سالم تر و مقاوم تری خواهید داشت.

با نگهداری گیاه سینگونیوم در محیطی گرم و مرطوب، نور کافی و غیر مستقیم، شرایط طبیعی رشد را برای گیاه خود فراهم خواهید کرد و همچنین بهتر است محیطی مناسب برای نگهداری از گیاه خود انتخاب کنید تا گیاهتان به راحتی رشد کند.

انواع گونه های گیاه سینگونیم

گونه های متنوعی از گیاه سینگونیوم در زیستگاه آن ها وجود. در این بخش به معرفی 10 مورد از محبوب ترین و جذاب ترین انواع گیاه سینگونیم خواهیم پرداخت:

Berry allusion Nephthytis : این گیاه دارای برگ هایی به رنگ سبز روشن با سایه ای از رنگ های صورتی و کرم است و در محیط های کم نور از رشد بسیار خوبی برخوردار است.

Allusion Bilt Allusion : برگ های این گیاه به رنگ سبز مایل به کرم با رگه های صورتی است و از آنجایی که این گیاه دارای رشد آهسته ای می‎باشد، برای فضاهای کوچک مناسب تر است.

Cream Allusion Nefhytis : این گیاه که دارای اندازه ای کوچک است دارای برگ های سبز رنگ و کرمی مایل به صورتی می‎باشد.

Straberry Cream: این گیاه که نیازمند نور غیر مستقیم آفتاب است دارای برگ هایی جذاب و به رنگ صورتی می ‎باشد.

Pink Allusion: این گیاه که دارای سایز کوچکی می‎باشد، دارای برگ هایی به رنگ سبز کمرنگ با رگه هایی از رنگ صورتی و سبز پر رنگ است.

Julia Allusion Nephthytis Plant: برگ های این گیاه به رنگ سبز کمرنگ و رگه هایی از رنگ صورتی هستند.

Exotic Allusion Nephthytis:برگ های این گیاه به رنگ سبز کمرنگ و رگه هایی از رنگ سفید و کرم است.

White Butterfly Plant: این گیاه که از محبوبیت بالایی برخوردار است دارای برگ هایی به رنگ سبز کمرنگ و رگه هایی از سبز تیره می‎باشد.

Holly Nephthytis: این گیاه جذاب دارای برگ های سفید با رگه هایی از رنگ سبز است.

Painted Arrow Head Plant: برگ های این گیاه به رنگ سبز روشن با رگه هایی از رنگ کرم هستند.

رشد گیاه سینگونیوم

کاشت ترکیبی

انواع مختلفی از گیاهان خانگی وجود دارند که نیازمند شرایط مشابهی همانند گیاهان سینوگنیوم می ‎باشند و در صورت کاشت در کنار این گیاه زیبایی و جلوه بیشتری خواهند داشت که در این قسمت به ارائه سه گزینه گیاه مناسب برای کاشت در کنار گیاه سینگونیوم خواهیم پرداخت :

آگلانوما قرمز :این گیاه، گیاهی کوچک و رنگارنگ است و می ‎تواند محافظ خوبی برای ساقه و ریشه های گیاه سینگونیم باش د.

گیاهان طلایی و مرمری ملکه : این گیاهان، گیاهی کلاسیک هستند و به راحتی قابل ترکیب با گیاهان سینگونیم می ‎باشند.

گیاهان فیلودندرون :این گیاهان که از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند، برای ترکیب با گیاهان سینگونیم بسیار مناسبند و برگ های زرد و سبز این گیاه در ترکیب با برگ های جذاب گیاهان سینگونیم، زیبایی و جلوه خاصی به محیط می ‎بخشند.

آیا گیاه سینگونیم، گیاهی تهاجمی است؟

شورای مراقبت از آفات گیاهی فلوریدا این گیاه را گونه ای تهاجمی می ‎داند و این بدان معناست که رشد سریع این گیاه سبب ایجاد تغییر و جا به جایی در گونه های گیاهی و جانوری بومی می ‎شود و ساختار جوامع گیاهی را تغییر می ‎دهد که این امر برای سلامتی و رفاه گیاهان و جانوران محلی بسیار مشکل ساز خواهد بود.

اگر در مناطق مشابه با چنین آب و هوایی مشابه فلوریدا زندگی می ‎کنید، این گیاهان را در خارج از منزل خود نگهداری نکنید و از قرار دادن ساقه های کاشته شده و یا برش داده شده به منظور تکثیر درون زمین خودداری کنید و اگر متوجه شدید که گیاه سینگونیم شما دارای رشد غیر قابل کنترلی است، برای از بین بردن آن اقدام کنید و بعد از خارج کردن این گیاهان از درون خاک لازم است که ریشه این گیاهان را درون کیسه قرار داده و یا با سوزاندن از بین ببرید و هنگام انجام مراقبت های لازم از این گیاه از دستکش و عینک استفاده کنید تا پوست و چشمانتان دچار حساسیت نشود.

پرورش گیاه سینگونیوم

سمی بودن :

در حالی که ممکن است درباره خاصیت ضد التهابی این گیاه چیزهایی شنیده باشید؛ جالب است بدانید که از این گیاه در آمریکا به منظور درمان برخی از بیماری ها استفاده می ‎شود و البته لازم به ذکر است که برخی از انواع این گیاهان برای انسان ها و حیواناتی نظیر سگ، اسب و گربه ها سمی است.

این گیاه حاوی اگزالات کلسیم نا محلول است که می ‎تواند باعث تورم و درد لب، زبان و دهان شود که در صورت مصرف نیز می ‎تواند باعث بروز مشکل در بلع، ناراحتی معده و از حال رفتن انسان ها و حیوانات شود و بنابراین باید حیوانات خانگی و کودکان خود را از این گیاه دور نگه دارید.

شیره این گیاه موجب تحریک پوست می ‎شود و بنابراین هنگام هرس کردن این گیاه حتما دستکش بپوشید و از آنجایی که ممکن است برگهای این گیاه دچار ریزش شود، نسبت به آن ها نیز باید هوشیار باشید.

در صورت بروز مسمومیت ناشی از مصرف این گیاه توسط کودکان ، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

با توجه به اطلاعات داده شده در مورد گیاه سینگونیم ، این گیاه انتخاب مناسبی برای افرادی است که به دنبال گیاهی مقاوم و نیازمند مراقبت اندک می ‎باشد و زیبایی و جلوه زیادی به محیط منزل و یا باغ شما خواهد بخشید.

روش کامل مراقبت ، پرورش و تکثیر گیاه سینگونیم

45
این مطلب مفید بود ؟41